Home > George Bush, Vietnam, White House > George W. Bush – Vietnam, Iraq And Mortgage Crisis

George W. Bush – Vietnam, Iraq And Mortgage Crisis

September 2, 2007

It was another month of President Bush touting the ill-fated war in Iraq, even unwisely drawing parallels between it and Vietnam. Many were stunned at the terrible comparison of a war that has symbolized failure and trauma to many in America and Vietnam. Once again, poor rhetoric and a poor choice of words to an aching nation.

By the way, President Bush and the Fed cockily announced today that they would not be “bailing out” homeowners who took on homes they couldn’t afford. Oh really!

And why is it Americans can’t afford their homes anymore. Could it be a misrepresented war that drove up the cost of many things in the country, from gas to food, in the space of a couple years, taking away hundreds of dollars per month from Americans’ salaries that went to paying their mortgages.

The problem with a lot of politicians, especially those in the White House, is they don’t know what life is truly like for the masses. Most of them are rich and have every whim catered to.

To those in the trenches, also known as the rest of the country, life is much different. The price of food, gas and housing, in addition to other services, has gone up.

When was the last time you saw one of them paying for and pumping gas. Oh yea, that’s right, they are chauffeured everywhere.

When was the last time you saw one of them in the supermarket buying food and taking a good look at those prices that have gone up over the last couple years. You spend $50 and get two bags of groceries. Oh yea, that’s right, they have staff that buys their food and makes their meals, so they wouldn’t know. Everything from milk to meat to orange juice has gone up in price.

Orange juice that sold for $2.49 is now being sold for $4.49 to $4.99. Meat that was $2.49 for a few ounces is now selling for $3.49 and higher. Milk that was $1.99 is now selling for $2.99 – $3.99. Cheese that sold for $1.49 a pack is now selling for $2.10-$2.50 per pack. This stuff happened in a couple years – not over the course of several years or decades.

You really think that added cost on those items and many others, every single week you go to the grocery store, doesn’t add up and eat into your budget, pardon the pun.

It’s easy to talk when you aren’t suffering under the problem.

http://www.soundoffcolumn.com/august_07.htm

Advertisements
%d bloggers like this: